SW : Knights of Old Republic (preview)

autor : Mickes (mickes@centrum.cz), publikováno : leden 2003

..................................................................................................................................................

Předem svého preview bych se rád omluvil za případné chyby při překladu anglicky napsaných materiálů ke hře. Na stránkách www.lucasarts.com najdete originály překládaných textů. Pokud zjistíte nějakou fatální chybu, můžete mě zbuznout na mém mailu :-). Bude-li to nutné, uvedu vše na pravou míru.

Proti dvojitému světelnému meči nemáte šanci, chlapci!George Lucas je člověkem nepochybně geniálním, vždyť napsal scénáře ke všem Star Wars filmům. Navíc založil studio Lucas Arts, které tvořilo vcelku kvalitní hry, ať již na motivy samotných hvězdných válek (X-wing, Tie Fighter), nebo i hry stylizované do naprosto jiného prostředí (Outlaws). Asi před třemi lety přišlo "temno", kdy firma vydala asi tři shit hry na motivy Episody I, skrytá hrozba. Avšak před nějakou tou dobou vyšla hra Jedi Knight : Dark Forces, jež byla vynikající. Samozřejmě následoval další díl, tentokráte pojmenovaný Jedi Outcast. Tato hra dosáhla špičkové kvality a ukázala, že Lucas Arts stále umí (mimochodem už asi 4 měsíce ji hrají stále dokola). Samozřejmě, že toto studio je velice potěšeno nadšeným přijmutím nových her a má toho nachystáno neskutečně mnoho. Já se nyní zaměřím na chystanou pařbu Star Wars : Knights of Old Republic.

Všechny dosud vydané SW hry byly zaměřeny na dobu, ve které se odehrávají filmy. Tedy dobu galaktického impéria a Darth Vadera, nebo naopak novodobých dílů ságy (hry zaměřené přímo na novodobé dějiny patří mezi největší shity). Co ale víme o době před tím? A co takhle hra, jejíž příběh by byl zasazen do doby 4 tisíce let před prvním SW filmem (samozřejmě myslím dobu ve filmu, nikoliv reálnou)? To by bylo něco! Dozvíme se část dějin, o kterých se mistr Lucas nezmiňuje. Autoři dostanou opravdovou volnost, jakou doposud neměli. Ano, je to tak. Děj této chystané smažby se bude odehrávat právě v této době.

Jedna ze slibovaných nových potvorZ okolních screenshotů můžete vidět, jak hra vypadá. Bohužel jsem trochu zklamaný tím, že autoři nevyužili své volnosti, o níž jsem se před chvílí zmiňoval, protože hra zatím vypadá skoro stejně jako prostředí filmů. Ale to je přece správně, říkáte si? Ale co těch 4000 let vývoje? Představte si, že ještě před tisícem let tu byl středověk a vládli Přemyslovci. Za tu dobu se toho stalo tolik : vznikly parní stroje, auta, počítače, mobily atd. No prostě vývoj se za tisíc let posunul opravdu o hodně. A teď si představte čtyř násobek takové části dějin. A tak jsem si naivně představoval, že se tato hra bude odehrávat v jakémsi středověku prošpicovaném rytíři Jedi a kdovíjakými mimozemšťany. Ale to je chyba lávky! Celá hra se jen hemží vesmírnými loděmi a dalšími vymoženostmi, což skoro znamená, jako by se v této chvíli zasekl vývoj. Ale přestanu do herního světa rýpat. Počet Jediů i Sithů čítá na tisíce, schyluje se k epické válce. A vy se jí samozřejmě zúčastníte!

Hra už nebude čirou akcí, ale jakýmsi mixem RPG prvků a adventure, alespoň tak to slibují tvůrci. Snad to mixování žánrů nezkazí, což by mi bylo upřímně hodně líto. Prý si užijete také mini-her jako je létání nad bažinami ve vznášedlech a dalších podobných vylomenin. Cestou budete moci nabrat nějaké ty kamarády do nepohody (ostré palby). Tvůrci slibují, že jimi budou charaktery od Droidů po Wookie.

Toto je jeden z pracovních konceptůNavštívíte také pár dosti od sebe lišících se planet. Mezi ty nejzajímavější podle mě bude patřit Domovina Wookiů a planeta Korriban (kde je ukryto sídlo temných rytířů řádu Sith). Přestože jsem říkal, že není využito plně volnosti jakou svět poskytuje, autoři dali vzniknout několika novým rasám, které stihly vyhynout dříve, než byl natočen první film.

Pomalu ale jistě přejděme k příběhu hry. Po sérii brutálních útoků ze světa Outer Rim na různé části Republiky se její vedení obrací na koncil Jediů o pomoc. Rada se snaží o pomalé zničení nepřátelské armády. Mnohem nečekanější pomoc přichází od mladých Jediů Revana a Malaka. Tato charismatická dvojice se postavila do čela armády republiky, ignorujíce řád koncilu. Válka byla dlouhá, tvrdá a krvavá. Mnoho lidí a Jediů bylo zabito. Republika ale zvítězila a Revan s Malakem jsou oslavováni jako hrdinové. Ale hrdinové nevychází z války nepozměněni. Něco z Outer Rimu v nich zůstává. Revan na planetě Korriban nalezne tajemství Sithů. Stane se z něj Revan, temný pán řádu Sith. S Malakem se stane to samé. Oba mají pořád pod velením celou armádu republiky. Do Republiky se nevrací již jako zachránci, ale jako dobyvatelé s armádou a spoustou sympatizantů za zády.

Po dvou rocích bojů, kdy Sithové vítězí jednu bitvu za druhou, nachystali Jediové past na Revana a zabili ho. Malak bohužel unikl ve víru bitvy. S armádou Sithů připravuje další ůtok... A teď se do toho zapojíte vy. Budete si moci zahrát za dva herní charaktery popsané dále.

Kdo z nich? To záleží jen na vás!Bastila Shan - Dívka užívající dvojitý světelný meč (podobný tomu, jaký měl ve filmu Darth Maul). Je to mladá, ale zato silná a hrdá bojovnice. Je vycvičována od velmi mladého věku.

Jolee Bindo - Starý a zkušený Jedi. Autoři tvrdí něco o jeho očích, ale moc jsem nepochopil, co tím myslí. Třeba nás překvapí :-).

Máme se na co těšit, přátelé. Jestli jste fandou Star Wars, tak se máte na co těšit dvojnásob. Jen musíme doufat, že série Jedi Knight nastolila standart, kterým se bude Lucas Arts dále řídit.

..................................................................................................................................................

• ODKAZY K DANÉMU TÉMATU >>>
• Oficiální stránky :
www.lucasarts.com - zde naleznete originální texty v angličtině, které jsem přeložil a včlenil do tohoto článku