Runaway – A Road Adventure (recenze)

autor : El Carlos (elcarlos@tiscali.cz), publikováno : duben 2003

..................................................................................................................................................

Člověk by občas úplně zapomněl, že některé žánry (herní) vůbec existují a vzpomene si na ně teprve když se objeví nový zastupitel daného žánru. Tak podobně to bylo i se mnou a Runaway...

Runaway - A Road Adventure   Runaway - A Road Adventure

I když rozumím anglicky, vždy mě upoutá (a dávám mu přednost) program, nebo hra kompletně v češtině. Tím víc, když je česky dokonce nadabovaná. Taky si člověk vzpomene na jeho poslední dohranou adventuru. Když je řeč o kreslených, tak si určitě vzpomínám na Monkey Island. Ovšem když jsem se podíval na Runaway, tak mi spadla dolní čelist. Je až neskutečné, jak bohové grafiky dokážou uplatnit svá kouzla. Prostředí je opravdu dokonale vykresleno do samotných detailů a do toho prostředí jsou pak zasazeny 3D postavy. Nápad zajímavý, výsledek výborný.

Příběh je omotán kolem Briana Basca – hlavní hrdina hry. Má tu smůlu, že když chce po studiích udělat doktorát, nikdo o něj nemá zájem. A když se mu konečně objeví nabídka od doktora z Barkley, cestou k němu srazí autem u jakéhosi nočního podniku jednu krásnou holku. No co by jste udělali vy? Odvezli jí do nemocnice a bylo by to vyřešeno? To Brian zvládne taky, ale tam se dozví, že se dívka jmenuje Gina a že ji pronásleduje mafie. To není nic příjemného. Ale na druhou stranu, já potkat takovou kočku v reálu, tak jí asi taky neopustím. Každopádně tak začíná náš (Brianův) příběh. Hra je rozepsána do šesti kapitol a celkem zabírá 3 CD.

Meziscény jsou také skvěle graficky zpracovány   Laboratoř

Časem přijdete na způsob postupu hrou, začnete myslet jako Brian a tak postupování dál není složité. Ovšem když už se objeví zákys, tak je solidní. Za celou dobu hraní jsem zakysnul asi jen dvakrát, ale vždy tak na týden!!! Ovšem pokaždé šlo jen o to, že jsem nemohl najít nějakou věc, která byla zarovnaná ve skříni a hledat předměty o velikosti několika pixelů není zrovna ono. Druhý zákys vzniknul z toho, že jsem nenašel přechod do jiné lokace přímo na ulici ve starodávném městě. Jinak je průběh hry až nečekaně plynulý a logický. Pochopíte, že nelze hledat nějaké strašné nesrovnalosti a chytáky (jako v Discworld). Vše je založeno na normální logice a problémy vznikají jen při přetaktizování. Časem také přijdete na to, že Brian vlastně oddře všechnu práci a Gina buď leží, je mrtvá, zraněná, prochází se po muzeu, nebo si léčí nohu. Ale i tak si docela užijete.

Hra nepostrádá humor, ale ani napínavý příběh. Hra trochu připomíná americký film, kdy stejně víte jak bude vypadat konec, a tak jsem odhadl i Runaway, ale byl jsem překvapen (Italové nejsou Američani :-). I když jsem občas předpovídal jak se daná věc uplatní a později ji i tak použil, Brian ji nakonec využil jinak, ale důležité je, že hra jde dál.

Gina na pokraji smrti...   Brian a Gina

Co se ovládání týče, autoři si poradili velmi dobře. K hraní vám stačí jedno tlačítko myši a druhé využijete jen k urychlení návratu předmětů do inventáře. Působí to rychle a důvěryhodně. Ovšem co se právě rychlosti týče, snad nic mě nevytočilo víc, než když Brian přechází ulici na divokém západu a trvá mu to asi půl minuty. Proto jsem se pak vždy zhrozil, když byla na dohled nějaká dlouhá štreka!

No, na závěr lze jen dodat, že hra je více než nadprůměrná a v dnešní době 3D masakrů se lze jen radovat, že ještě vznikají takové hry. Runaway opravdu má nápad a chytlavou atmosféru. Proto určitě stojí za to si jí pořídit.

Runaway – A Road Adventure

Výrobce : Pendulo Studios
Typ hry : adveture
Minimální konfigurace : 200 MHz, 64 MB RAM, 2 MB 3D
Doporučená konfigurace : 300 MHz, 64 MB RAM, 4 MB 3D
Multiplayer : ne
Verdikt : Zajímavá adventura s výborný příběhem a líbivou - ručně kreslenou - grafikou.
Hodnocení : 8,3/10

..................................................................................................................................................

• ODKAZY K DANÉMU TÉMATU >>>
• Oficiální stránky :
www.topcd.cz - distributor hry v ČR
www.pendulostudios.com - výrobce hry
www.runaway-game.com - oficiální stránka hry