Need For Speed: Hot Pursuit 2 (recenze)

autor : Mickes (mickes@centrum.cz), publikováno : únor 2003

..................................................................................................................................................

Chevrolet Corvette vs. Dodge ViperAni nevíte, jak moc rád bych začal psát, že nový díl série Need For Speed opět o kus přeskočil své předchůdce. Bohužel tak činit nebudu, jelikož nemám z NFS : HP 2 dobrý pocit. Zkrátka a jednoduše, hra se příliš nepovedla. Hned na úvod bych chtěl upozornit, že recenze je převážně kritická, a tak jestli nemáte náladu si číst o něčem, co se skoro nedá hrát, mrkněte se raději na jiný článek...

Tak, pojďme na to... Poslední díl je zatím tím nejhorším, co se pod slovy Need For Speed skrývá. Přináší vynikající grafiku, zpracování aut, zpracování tratí, ale vůbec žádnou zábavu. Přesto jsem se na nový díl těšil (předem jsem o něm neměl žádné informace) a obstaral si ho.

Hurá, mám to doma. Instalace. Zapnutí hry. Výběr kariéry. Výběr auta. Start závodu. Až do této chvíle jsem měl stále pocit, že si skvěle zahraji. Jenže :

• 1) Vaši soupeři...
Ostatní závodníky jsem předjel hned na startu. „Fajn, mají horší auta.“, říkal jsem si, ale oni mě po okamžiku začali dohánět! A to mi věřte, že neudělali to, co od nich každý inteligentní člověk očekává, tedy objet pomalejšího. Kdepak, oni do mě pěkně jeden po druhém začali narážet a způsobili hromadnou srážku. Nikdo mi nevymluví, že se takhle chová někdo, kdo si za ohromné prachy koupil Ferrari. Tato umělá debilita vás bude obtěžovat téměř při celém hraní hry. Nestalo se, že bych alespoň jednou za celý závod nezařval : „Ty kreténe, kam to jedeš!“ nebo : „Já ti snad nacpu pásovce do vejfuku!“. Umělá inteligence zde znamená asi toto : Goto "dopředu" a nezapomeň přitom zatáčet. Toť vše.

Žluté Ferrari v akci...   Smažení pneumatik...

• 2) Policisté...
Strážci zákona se řídí přibližně stejnou inteligencí, jako ti ostatní blbci. Jedinou výjimkou je, že místo Goto „dopředu“ tu máme Goto „player“. Jejich jediný úkol je bourat do vás, což je dost bezduché. Ke všemu si na vás mohou zavolat posily, což je na druhou stranu celkem zajímavé (a dokonce i trochu zábavné, ale zase ne moc :-)). Kupříkladu mohou rozestavět pás s hřebíky ničící pneumatiky, nebo zavolat vrtulník, který po vás hází ... ehmm..., no prostě bomby. Jak bych to popsal? Jakési barely naplněné něčím, co vybuchuje. Ale nejvíc se to podobá kontejnerům na vyhořelý jaderný odpad. Vcelku zajímavé, ale dost arkádové. Máme tu závodní hru, jež se snaží být realistická, a nakonec přiletí něco (což popravdě vrtulník svými pohyby připomíná jen pramálo) a hází na vás ty podivnosti.

Souboj policejního vozu Lamborghini Murchelago a stejného stroje, ovšem na opačné straně zákona...   Podobný případ jako na předešlém obrázku...

• 3) Replay...
Replay - oblíbená záležitost. A je téměř jasné, že se na ní nedá nic zkazit. Jenže při opakovaném záznamu se nedají přepínat pohledy! Auto vidíte jen tak, jak jste se na něj dívali při závodu, což je dost ubohé, když pomyslíme, že třeba i taková stará „třiosmšestková“ hra jako Stunts měla v replayi možnost nastavit si pohled z vrtulníku, televize, přímo na auto a přitom ještě rotovat kamerou.

• 4) Automobily...
Auta jsou naprosto nezničitelná! Jediným náznakem destrukce jsou jiskry vyletující od vozu při dření o zeď, obrubník nebo cokoli jiného a mírné a téměř neviditelné poškození karosérie. Pravda, vozový park je vcelku široký, svezeme se ve vozech Lamborghini, McLaren, Ferrari, Porsche, Mercedes, BMW, Mustang a dalších, a auta jsou zpracovány do těch nejdrobnějších detailů. Problém je ale v tom, že vás nic nemotivuje k tomu je získat! Nikde není napsáno, za kolik bodů dostaneš tohle nebo tohle auto. Sice tu jakés takés bodové ohodnocení je, ale právě proto, že nevíte, co za co dostanete, je vám to vcelku na prd.

Ať děláte kotrmelce, jezdíte po střeše či bouráte v plné rychlosti do zdi, auto kupodivu stále drží v celku   Zajezdíte si nejen se super sporťaky, ale i s obyčejnými vozítky; na obrázku BMW

• Mód Hot Pursuit : Důvod k pořízení hry?
Podle některých hráčů je tím nejzábavnějším, co v celé hře najdeme - s tím se nedá než souhlasit. Ale místo „Já se asi ukoušu nudou“ nastane pouze „To je nuda“. Ano, a to se jedná o nejzábavnější složku hry! Pouze se vymění role a vy budete honit padouchy. Vlastně to probíhá tak, že bouráte do aut zbohatlíků. Na autech samozřejmě není vidět žádná známka destrukce. Nadpis odstavce mě nutí odpovědět na otázku : Ne, ani HP za to nestojí!

• Alespoň něco...
Tak a skončilo to moje „jenže“. Je na čase věnovat se něčemu povedenému, a to grafice, která je snad jediným kladem hry. Všechno vypadá krásně : auta, tratě (ani jejich design není až tak špatný) a i ten zvrhlý vrtulník není zase až tak moc ošklivý (za to, jak létá, si opravdu koleduje o veřejné pálení cédéček s touto hrou v pilotních školách). V podstatě tu není moc o čem mluvit, samotná grafika bez hry je perfektní, se hrou je k ničemu.

• Zklamání...
Jak shrnout celou hru, jež nestojí ani za psí štěk? No tak možná, že za ten psí štěk ano, za peníze nikoliv. Jednoduše řečeno : nekupujte si to, nehrajte to. Na světě jsou mnohem lepší závodní hry, než tato!

Need For Speed: Hot Pursuit 2

Výrobce : Electronic Arts
Typ hry : závodní
Minimální konfigurace : 450 MHz, 64 MB RAM, 16 MB 3D
Doporučená konfigurace : 800 MHz, 128 MB RAM, 32 MB 3D
Multiplayer : ano
Verdikt : Nejhorší hra série, kterou v hratelnosti hravě překoná i pět let starý předchůdce NFS III: Hot Pursuit.
Hodnocení : 6/10

..................................................................................................................................................

• ODKAZY K DANÉMU TÉMATU >>>
• Oficiální stránky :
www.ea.com - Electronic Arts - výrobce hry
www.needforspeed.com - oficiální stránka hry

• Fan stránky :
www.nfs.bonusweb.cz - česká page o NFS hostující na Bonuswebu