Gamehall na Invexu 2002 (reportáž)

autor : Andrewz (andrewz1986@gmail.com), publikováno : prosinec 2002

..................................................................................................................................................

Už je to sice nějaký ten pátek, co se v Brně odehrála rozsáhlá (možná nejrozsáhlejší v Evropě) výstava informačních technologií, ale i tak se k ní, alespoň v tomto článku, vrátíme. Samozřejmě ani tentokrát nechyběla Gamehall, hala určená pouze pro hry a všechny zapřísáhlé pařany. Na dalších řádcích si popíšeme atmosféru, která tu panovala. A že je o čem psát!

• Už jdi pryč, já si chci taky zahrát!
Nádherně vyhlížející a skvěle hratelná MafiaHry mají v současnosti skvěle vybudovanou pozici ve světě zábavy (dokonce se hovoří o tom, že herní průmysl v Americe spolyká více peněz než ten filmový), a tak není divu, že herní hala pomalu praskala ve švech. K hraní bylo připraveno přibližně 40 počítačů konfigurace AMD Athlon XP 1700+, 256 MB RAM, GeForce 4 Ti, a jak určitě sami uznáte, to už jsou slušné mašinky pro paření. U každého compu se mačkalo minimálně 5 zvědavců, přičemž 1 vyvolený mohl pařit (samozřejmě, že styl „ty budeš mít klávesnici, já myš a společně jim nakopeme pr…” není nejlepší). A co že jste si mohli zapařit? Nejokukovanější byla samozřejmě skvěle vypadající Mafia od českých tvůrců z Illusion Softworks, ale zájem byl i o jiné gamesy. GTA III , tedy potenciální soupeř Mafie, se s okukovaností drželo na 2. příčce. Další pozici bych asi přisoudil skvěle hratelnému Warcraftu 3, který byl u hráčů rovněž velmi oblíben. Z dalších her nesmím zapomenout Flashpoint : Ressistance, Rally Trophy (kompletně v češtině), Medal Of Honor : Allied Assault a NHL 2003, které mi poslední 3 roky připadá úplně stejné. Zahrát jste si samozřejmě mohli i další tituly, ale ty už za zmínku nestojí.

Xbox se snaží zaujmout i futuristickým vzhledemPřekvapivě, tedy alespoň pro mne, bylo možno vyzkoušet i nejvýkonnější herní konzoli na trhu z dílen Microsoftu – Xbox. Provozovatelé dali k dispozici závodní hru Rallysport Challenge, a abych řekl pravdu, nemohl jsem z ní spustit oči. To, že tahle černá krabička zvládne tak skvělou grafiku spojenou s nepřestávající plynulostí, jsem určitě nečekal. Můj názor na herní konzole se rázem změnil – pryč s PS 2 a Gamecubem, králem se stává Xbox! Kdyby to takhle vypadalo i s prodejností, Bill Gates a lidé, kteří se účastnili vývoje černého zázraku, by byli určitě víc v klidu. Nuž, her na Xbox je stále málo, a podle mě právě tohle zapříčiňuje malou prodejnost této konzole.

Tak takhle to vypadalo před pódiem Gamestar Invex ShowUž jsme probrali PC hry i herní konzole, ale ještě nemohu zapomenout na jednu skvělou akcičku, kterou pořádal Gamestar. Jsem sice zapřísáhlý Levelák, ale snahu konkurenčního časopisu nelze upřít. Na pódiu se vystřídalo mnoho soutěží, ale mě se nejvíce zalíbila ta, která se konala v konzolové hře Tekken 4 - pořadatelé sehnali taková zvláštní zařízení, která dokázala snímat pohyb, který se následně převedl do hry – v praxi to vypadalo asi takhle : dva lidé stojící proti sobě bezhlavě máchali rukama a nohama a na plátnu se třískali do krve. Prostě maso. Vítěz byl samozřejmě odměněn, většinou se jednalo o PC hru či o hardware typu Ati Radeon 9700 apod. S úsměvem na tváři odcházeli i jiní šťastlivci, kterým se podařilo chytit si svého Quaka při hromadném rozhazování – naštěstí při této události nikdo nezahynul, ale zranění či smrt nebyly daleko – někteří byli až příliš obětaví, a tak se mnozí nechápavě smáli (včetně mě). Celou zábavnou show skvěle podkreslovala live technomusic, kterou obstarávala půvabná mladá DJ-ka Lucca. Mimo soutěž jste si mohli zapařit žhavou multiplayerovou novinku v podobě Unreal Tournamentu 2003, což byl od Gamestaru rovněž dobrý krok - k pódiu se tím nalákalo více lidí. Když to všechno sečteme dohromady, zjistíme, že se nedá spekulovat o žádné shit akci.

• Mistrovsví republiky v počítačových hrách a kvalifikace na MS v Korei
Nyní se ještě na chvilku přesuňme z Gamehall o kousek dál, konkrétně do pavilonu K, a povězme si něco o kvalifikaci na World Cyber Games v Koreii a Mistrovství ČR v počítačových hrách. Pařily se hry jako Quake 3 : Arena, Counter Strike, Unreal Tournament, Warcraft III či Starcraft : Broodwar. Hala byla doslova narvaná k prasknutí, a tak nezbývalo, než sledovat obrovské plátno v zadní části pavilonu, kde se nejčastěji promítali krvavé boje mezi teroristy a speciálními jednotkami ve hře Counter Strike (byl to fakt nářez), nebo se přifařit za záda některého z hráčů a sledovat souboj live na monitoru. Za dobu, kterou jsem strávil v tomto pavilonu, jsem zaslechl spousty sprostých slov a nadávek, a tak bylo jasné, že jde o hodně a že nervy pracují na plné obrátky - no, není se co divit, přeci jenom se soutěží o poměrně hodně peněz. Tu bylo slyšet “Ta zas**ná myš nefunguje, k**va” nebo “Ty sv**ně, ty si mě sejmul !!!”, ale atmosféru to nijak nenarušilo a hrálo se dál. Místo popisování vulgárního vyjadřování se raději pojďme podívat, jak naši borci v obou turnajích dopadli (zveřejněny jsou pouze 1.místa, tedy vítězství) : WCG kvalifikace : nEph_cz (Counter Strike), nEph.exi_cz (Unreal Tournament), Tyfoon_cz (Quake 3), Dark_Caleb_cz (Starcraft : Broodwar) - MS ČR : nEph_cz (Counter Strike), nEph_cz (Unreal Tournament), TA A_cz (Quake 3), [CE]Kaos (Starcraft), Lord.Chick (Warcraft III).

• Osobní pocity...
Dostáváme se do posledního odstavce a tedy i k shrnutí Invexu, lépe řečeno té herní části. Celý den, který jsem v Brně strávil, byl o pohodě a moc se mi líbil. Hodně lidí (pořadatelů) se snažilo a výsledek byl více než kladný (to platí jak pro Gamehall, tak i pro pavilon K určen k síťovému šílenství). Lidí bylo hodně, her rovněž a tak byli všichni spokojeni. Celý tento článek ukončím konstatováním, že se můžeme těšit opět za rok na nejlepší hry a nejlepší hráče síťovek...

..................................................................................................................................................

• ODKAZY K DANÉMU TÉMATU >>>
• Oficiální stránky :
wcg.progamers.cz - oficiální česká stránka o World Cyber Games (výsledky, informace, další akce, forum, odkazy na další stránky týkající se WCG...)
www.progamers.cz - pořadatel turnajů
www.invex.cz - oficiální stránka výstavy Invex (seznam vystavovatelů, datum další výstavy, ...)