Grand Theft Auto III (recenze)

autor : Andrewz (andrewz1986@gmail.com), publikováno : leden 2002

..................................................................................................................................................

Jak jsem se už zmínil v hlavní části sekce Games, s příchodem nového roku 2003 to bude hned 6 let, co se na pultech obchodů objevil první díl této nezapomenutelné série. Také jsem podotknul, že ten, kdo tuto herní sérii nezná, je jasným neznalcem herního průmyslu. Za tímto názorem si stojím, ale počítám s tím, že si tento článek budou číst i lidé, kterým je historie herního průmyslu u řiti. Na dalších řádcích se vám, kteří nevíte o co jde, pokusím jen stručně vysvětlit, o čem tato hra pojednává.

• Vítejte ve světě GTA!
Troubil tady na mě někdo???Přijímáte roli grázla (kriminálníka, zločince) současnosti. Jste vpuštěni do plně fungujícího města a plníte úkoly mafiánských bosů. K dispozici vám jsou dopravní prostředky a velké množství zbraní. V minulých dílech jste děj sledovali v roztomilé 2D grafice z ptačí perspektivy, nyní se vám (díky třetímu pokračování) naskýtá možnost vnořit se do světa zločinu jakožto do 3D prostředí. To se také v reklamní kampani stalo hlavním lákadlem pro koupi. Ještě před rokem všichni PCčkáři tajně záviděli majitelům herní konzole Playstation 2, jelikož hra se jako první objevila právě tady. Nyní se ale situace mění - GTA 3 si zahrají i uživatelé počítačů. Nebudu vás dále napínat úvodními řečmi a vrhnu se na nové, tentokrát již třetí pokračování nejznámějšího simulátoru zločince na světě.

• Sorry, Zlato, ale si pro mě příliš malá ryba...
Příběh sice není tím nejdůležitějším, s čím se ve hře setkáte, ale jelikož v předchozích dílech téměř zcela chyběl, teď se na něj podíváme trochu zblízka... Vaše role se nemění - zůstáváte tedy stejným výlupkem, jako v předchozích dílech. Se svou bandou se účastníte přepadení banky. Vše běží hladce až do té doby, dokud na vás vaše vychytralá spolupachatelka a kolegyně z gangu nenamíří bouchačku a nepostřelí vás. Jediný klad můžete hledat v tom, že jste neskončili jako třetí a poslední člen gangu - toho zrádkyně zranila natolik, že se z kaluže krve může přesunout rovnou do márnice. Zkrátka se s vámi, mrcha jedna, nechce o lup podělit. Sebere všechny ukradené peníze, nasedne do auta a se svým komplicem unikne neznámo kam. Vy zůstáváte zraněni na zemi a nezbývá vám, než si odpočítávat vteřiny na svobodě. Zanedlouho na místo přijede policie a vidina několika let ve vězení se stává více než reálnou.

Útěk s 8 Ballem před přijíždějícími hlídkamiPo pár dnech v dočasné věznici jste ještě s dalšími vězni transportováni do jiného nápravného zařízení. Přepravování se odehrává v nočních hodinách za účasti několikačlenného policejního doprovodu. Kolonu bezpečnostních a obrněných vozidel ale nečekaně zastaví neznámá skupina odpůrců (později se ukáže, že šlo o Kolumbijskou mafii) za účelem osvobodit svého uvězněného přítele. Osvoboditelé na policisty vytasí samopaly, odzbrojí je a požadují vydání vězně. Strážcům zákona nezbývá, než všechny pokusy o zvrat v situaci vzdát a požadavek splnit. Nepředpokládaného momentu využijí i ostatní trestanci (včetně vás) a za bezmocného přihlížení policistů uniknou na svobodu. Jelikož jste v se v chládku seznámili s člověkem jménem 8 Ball (Eight Ball - čti Ejtból), úprk uskutečníte s ním. Využijete nedaleko odstaveného vozidla a nenápadně se se svým přítelem přesunete na bezpečné místo.

Jelikož je 8 Ball zkušeným mafiánem a má hodně kontaktů, zajistí vám stálé bydliště a pár kšeftů pro začátek. Po odeznění pátrání se tedy můžete opět vrátit do ulic, páchat zločin a užívat si volnosti.

• Do čeho se pustím teď?
Herní systém je bezesporu nejsilnější stránkou hry. Váš přítel z basy vám předá několik kontaktů na gangstery, kteří vás budou zaměstnávat. Postupně se při plnění úkolů setkáte i s dalšími „zaměstnavateli“, a tak nebude nouze o finance, jimiž budete po splnění daného příkazu obdarováni.

Kdopak dostane namláceno teď???Nejvíce mne zaujal způsob, kterým vyděláváte peníze, pracujete, bavíte se. Jste zkrátka vhozeni do města, obdržíte špinavou díru jakožto místo pro bydlení, k ní přidělenou garáž, kam lze umístit libovolné vozidlo a můžete si dělat co vás jen napadne. Nejúčelovější je samozřejmě plnění práce zadané od bossů - stačí, abyste se u některého z nich zastavili (u někoho, kdo vás zná), obdrželi zadání a následně ho zrealizovali. Nemusíte se ale omezovat pouze na jednoho spřáteleného mafiána. Pro práci si můžete zajet k jakému se vám zlíbí, čímž se dostáváme k prvnímu superlativu - kampaň není čistě lineární, což znamená, že vše není předem nalinkováno. Můžete si prostě dělat co chcete, zajet tam a tam, udělat to a to. Velice potěšující je i následující fakt : originalita a geniálnost misí. Jednou dostanete za úkol odvezení auta s mrtvolou do šrotu, podruhé zneškodnění překážejících osob, potřetí přepravení důležité osoby na určené místo. K mým nejoblíbenějším misím patří zneškodnění nákladních vozů nepřátelského gangu, spalování pouličních „vopruzáků“ plamenometem, umístění popelářského vozu s nainstalovanou bombou na dvorek konkurenční bandy, vyhození nákladní lodě do vzduchu, loupení vozidel na zakázku ... Autoři se zkrátka v tomto ohledu neskutečně vytáhli a udělali tím hru nadprůměrně, ba dokonce bombasticky a dlouhodobě zábavnou!

Vystřel, babko, teď si chci zajezdit já!!!!Znamenitost herního systému zvýrazňuje další aspekt gamesy - na úkoly se můžete klidně vykašlat, užívejte si volnosti! Máte možnost zastavit nejbližší auto, vyhodit řidiče, nasednout na jeho místo a upalovat kam se vám zlíbí. Přejíždění chodců, kradení vozidel, demolování města, provokování policie a další blbůstky - klasika. Skvělým zpestřením jsou ale přichystané úkoly v přistavených vozidlech. Nastoupíte-li do taxíku, nabídne se vám možnost výdělku za převážení zákazníků. Vyberete-li si policejní vůz, můžete se převtělit do kůže policisty a dělat ve městě pořádek. Neméně zábavné je dopravování zraněných osob do nemocnice jakožto řidič ambulance či hašení požáru v roli hasiče.

Zbrusu novou záležitostí se stávají jakési skokánky, na nichž si můžete vyzkoušet akrobacii ve vozech. Nejhorší je tyto rampy najít, jakmile nějakou objevíte, neváhejte a vyzkoušejte jí. Za povedený skok s dobrým přistáním jste podobně jako v jiných případech odměněni finanční odměnou.

Menší výbuch...Jelikož jsem v recenzi několikrát zmínil vydělávání peněz, bylo by vhodné zmínit, k čemu vám vlastně budou. Po městě se potuluje mnoho prostitutek, a tak máte dokonce možnost si s některou z nich užít. Jestliže její služba nevyplní vaše očekávání, peníze si od ní můžete vzít zpět - pár ran baseballkou a peníze jsou zpět vaše ... Dále si můžete v určitých lokalitách města zakoupit zbraně, opravit rozbité auto či přestříkat jeho lak. Prachy budete potřebovat i při plnění misí, když se třeba ocitnete v situaci, kdy musíte něco vyhodit do vzduchu. A bombu budete samozřejmě shánět vy!

Geniálně vyřešené je i ukládání hry. Rozehraný postup si můžete uložit pouze v tom případě, kdy neplníte žádnou misi. Pro zaznamenání savu je také nutné dorazit na určité místo (domů) a vstoupit do dveří. Velice užitečná je možnost umístit libovolné vozidlo do garáže, která stojí těsně vedle vašeho skromného příbytku. Autoři tímto chytrým způsobem vyřešili spornou otázku ohledně nadměrného ukládání. Počet uložených pozic je však neomezený.

• Liberty City - město plné kriminálníků...
Liberty City, jak se celé město v GTA 3 nazývá, je rozděleno na tři ostrovy - Portland, Staunton Island a Shoreside Vale. Začínáte v prvně jmenovaném. Jedná se o průmyslovou zónu, ve které budete plnit převážnou část úkolů. Druhý ostrov v pořadí se vám zpřístupní až po splnění mafiánských povinností v Portlandu. Neméně zajímavý je i třetí ostrov Shoreside Vale, a to nejen díky přítomnosti letiště. Ostrovy dělí řeka, kterou překonáte přejetím mostu či projetím tunelu.

Zde vidíte táborák, palivo zajistí policejní vozidla :-)Město by se ve zkratce dalo popsat jako přesvědčivě fungující, rozlehlé a nezadržitelně kriminální. V Liberty City funguje zvláštní denní režim, kdy 1 minuta ve hře trvá 1 sekundu v reálu - celý den v GTA 3 uběhne za 24 minut. Ve hře se tudíž setkáme s ránem, odpolednem, podvečerem a nocí. Přechody z těchto denních dob jsou fascinující. Abychom ještě více zírali a slintali po monitorech, počasí se rovněž mění. Zažijete slunečno, zataženo, potká vás i písečná bouře či obyčejný déšť. Přechody jsou rovněž úžasné.

V Liberty se nachází mnoho budov a staveb. Mimo jiné zde naleznete různé kluby, obchody, autosalony, policejní stanice (zde se objevíte při zatčení), nemocnice (na tomto místě se ocitnete v případě smrti), hasičské stanice, benzinové pumpy, sportovní haly, vily, ... Lokace jsou rozdílné a nápadité, ikdyž jsem občas narazil na stejné textury na budovách a obchodech. Jestliže nebudete pečlivě prozkoumávat každý centimetr, na tuto nedokonalost s největší pravděpodobností ani nenarazíte. Čínskou čtvrť obývají členi čínské mafie (Triády), nápodobně tomu je i v jiný místech. V odlehlých končinách stojí skládky odpadu, skladiště, parkoviště...

Bum bác :-)Po chodnících ulic se pohybují chodci - od mafiána přes starou babku až po bezdomovce. Lidé ve městě jsou v mnoha případech agresivní. Stačí do nich narazit autem a už vás tahají z vozu za účelem oplátky. Jestli se jim rozhodnete darovat facku (pěstí), opětovnému napadení se také nevyhnete. Naprosto komické jsou pak hromadné mlátičky za účasti prostitutek, bezdomovců, stařešiny a dalších občanů - to byste koukali, jak dokážou být důchodci agresivní :-).

Troufnete-li si na krádež auta stylem zastavit vůz, vyhodit řidiče, nastoupit a rozmýšlet kam jet, může se vám stát, že nastanou menší komplikace. Vlastníci vozů se svých miláčků jen tak nevzdají a neváhají je získat zpět. Rychle čapnou za dveře, otevřou je a vyhodí vaší postavu zpět na ulici. Dokonce se neostýchají vás za tento nehorázný čin (krádež) zbít do krve.

Kriminalita se projevuje různými způsoby. Po chodnících pobíhají mafiáni s pistolí v ruce, řidiči si nelámou hlavu se sražením chodce či nabořením do jiného účastníka provozu. Lidé se mezi sebou třískají. Je li následkem zranění či smrt, okamžitě přispěchá ambulance s lékaři. Děje-li se ve městě něco zajímavého (hořící auto, mrtvola), ve chvíli se kolem poutavého objektu nashromáždí čumilové. Policisté mají i bez vašeho přičinění hodně práce - věnují se i jiným událostem.

• Co takhle si zajezdit?
Nehoda při couvání...Ve hře je k dispozici velké množství dopravních prostředků. Některé údaje hovoří dokonce o 50 druzích - úctihodné číslo. Podobně jako v předchozích dílech, i zde se projedete s kuriózními až směšnými vozítky. Autobusy, kabriolety, osobní vozy, náklaďáky, off-roady, trucky, dodávky, luxusní limuzíny či sportovní vozy by se ještě dali zařadit do kategorie normálních dopravních prostředků, ale dále jmenované mi připadají přinejmenším zvláštní : zmrzlinářské auto, bugina, autíčko na vysílačku, popelářský vůz, tank. Velkou radost mi udělala přítomnost vodních člunů a metra - v těchto prostředcích se můžete též přepravovat.

Fyzikální model je doveden do nejmenších detailů. Vozidla se při zatáčení nahýbají, když nastupujete, tak se pod vámi auto shoupne. Máte-li silnější stroj s velkou hmotností (autobus, ...) a naperete to do menšího autíčka ... - nemusím vám snad popisovat, jak daleko ono malé vozítko dolétne.

Každý vůz má jiné vlastnosti a jinak se řídí. Z velkého náklaďáku moc velkou rychlost nevytáhnete. Pořádně svižnou jízdu si užijete pouze s aerodynamicky tvarovaným sporťákem. Např. ambulance má tendence se převracet, protože je poměrně vysoká, policejní vůz na silnici drží jak přibitý. GTA 3 se v žádném případě nesnaží být reálným simulátorem jízdy v automobilu - řízení je, dalo by se říct, šílené jak jen si dokážete představit...

Budete-li policisty hodně štvát, povolají i helikoptéruPoškozování automobilů je zpracováno do extrémů. Jak jste si jistě všimli z okolních obrázků, u plechového miláčka lze poničit snad úplně vše : od škrábnutí karoserie po postupné poškození motoru. Velice neobvyklé jsou propracované efekty s dveřmi. Jestliže je při nastupování ve spěchu nestihnete zavřít, po celou dobu jízdy budou bezvládně mávat vzduchem. Neudáváte-li směr jízdy, vaše postava dveře zabouchne. Trápíte-li auto hodně dlouho, nastane dokonce i exploze.

Při jízdě v autě máte přístupnou jednu skvělou věc - rádio. Ve městě vysílá 9 různých stanic, z nichž každá hraje jiný hudební styl. Head Radio hraje převážně Pop, Double Cleff pak vážnou muziku. Nechybí stanice zaměřené na Rap, Hip-Hop, Jungle, Dance, Jazz či hudbu let 80. Velice povedené skladby jsou často prokládané parodickými reklamami a vtipnými hláškami moderátorů. To ale není vše. Ve složce s hrou se nachází další speciální adresář pro vámi vybrané MP3 soubory. Veškerou hudbu, kterou do tohoto místa nahrajete, si poté můžete poslouchat v MP3 rádiu v autě. Není tedy problém přejíždět chodce a dělat ve městě bordel za poslechu tvrdého nářezu v podobě Rammstein apod. Tuto variantu jsem sám vyzkoušel a nemohu jinak, než vám ji také doporučit - užil jsem si mnoha vtipných situací. Snad je vám jasné, že pro tento účel není nejvhodnější používat duchovní hudbu a podobné styly ...

• Komu natrhnu prdel?
Hrátky s policií ...Zhruba 30 % hry strávíte na nohou (vození se v dopravních prostředcích převažuje). K dispozici vám je široká škála zbraní : klasická baseballka, automatická pistole, samopal, Uzi, plamenomet, ostřelovačská puška (sniperovka). Daleký hod vyžaduje ruční granát a zápalná láhev (Molov Coctail). Řádění ve městě se zbraní v ruce se určitě nedá srovnat s prvotřídním Maxem Paynem či hrami tohoto typu viděnými z pohledu třetí osoby, ale svůj účel bohatě splní. Zaměřování nepřátel do hledáčku ale není nejjednodušší - mám pocit, že tento prvek autoři při konverzi z PS 2 zanedbali. Vedle popojíždění se zkrátka jedná až o druhotný režim.

S automobilem se nedostanete na všechna místa, a tak má přítomnost „chodícího módu“ svá opodstatnění. Dostupné jsou totiž i interiéry, kterých ve hře sice není mnoho, nejedná se ale o výrazný nedostatek. Při pěších akcích jste také mnohem zranitelnější, a tak si musíte dávat pozor na všudypřítomné kulky letící vzduchem - charakterizování města jako kriminálního bych být vámi nebral na lehkou váhu... Zahyne-li vaše postava důsledkem vážnějšího poranění, s plným zdravím se následně objeví před nejbližší nemocnicí - pravda, s o něco lehčí peněženkou (doktoři si za svou práci berou odměnu).

• Všudypřítomná policie...
Hrátky s policií č.2...Kriminalita samozřejmě přitahuje strážce pořádku. Policejní hlídky střeží jak uchodníky, tak i silnice a vzdušný prostor (ten obstarává bombami vybavená helikoptéra). Policisté vaše dopravní přestupky v mnoha případech ignorují, což je možná škoda, ale nemohu posuzovat - pravidla amerického dopravního provozu mi nejsou známa. Porušíte-li ale základní lidská práva (zejména odcizení majetku či právo na život), flojdů (policistů) se na dlouhou dobu nezbavíte.

Vaše činy jsou rozděleny do šesti stupňů vážnosti. Tyto stupně ale můžete eliminovat postupným sbíráním bonusových hvězdiček, které jsou roztroušeny po městě. Chcete-li se dotírajících poldů zbavit úplně, není nic jednoduššího, než zajet do lakovny a nechat si přebarvit karoserii auta (v těchto situacích taktéž využijete finančních prostředků - nic není zadarmo). Jestliže dosáhnete vyššího stupně závažnosti jednání, společnost vám bude kromě policejních vozů obstarávat i policejní vrtulník, z jehož paluby odpálené bomby v mnoha případech způsobují výbuch a vaší smrt. Nedáte-li ani po bombovém útoku pokoj, na vaše zneškodnění nastoupí speciální vojenská jednotka s připravený pancéřovaným tankem - to je potom čurbes ...

• Že by se GTA 3 stalo obětí plejstejšnizace?
Z automobilu si můžete i zastřílet - umožní vám to ale pouze UZIJak jsem již na začátku recenze předeslal, největším krokem vpřed je převedení světa GTA do trojrozměrného prostředí. Až teprve díky tomuto zobrazení hra nabývá na pořádných obrátkách. Neváhám dokonce tvrdit, že 3D zpracování zásadně ovlivňuje hratelnost (samozřejmě k lepšímu).

Grafika se v žádném případě nesnaží napodobit realitu. Předlohou se pro autory s největší pravděpodobností stal nějaký comics - stylové zařazení hry tomu jen odpovídá. Město disponuje mnoha detaily : po zemi poletují odpadky a staré noviny, z poškozených hydrantů stříká proud vody, po obloze poletují dopravní i osobní letadla ... Nejen město, ale i jednotlivé objekty ve hře hýří maličkostmi. Vaše postavička umí vyjádřit svůj názor prostředníčkem, při couvání ve voze se ohlédne za sebe atd. O poškozování vozů nemluvě. Největším kiksem, na který jsem v souvislosti s grafikou narazil, se stává nesmyslný tvar volantu - je totiž hranatý a navíc ve všech vozech naprosto stejný! Uvědomuji si, že se hra nesnaží napodobit skutečnost, ale co je moc, to je moc.

Trochu pomuchlaný cabriolet...Předposlední odstavec věnuji největšímu záporu hry, a tím je nesmyslně vysoká hardwarová náročnost. Mnoha lidem se hru bez cukání nepodařilo provozovat ani na super výkonných strojích, které byly osazeny i 1,5 GHz procesory a GeForce 3 grafikou. Ještě horší je to, že hra nenabízí natolik úchvatnou grafiku, která by si zasluhovala takto vysoké nároky. Pouhé blábolení o problému je věc zbytečná, a tak si povíme, jak ho řešit a hru tím optimalizovat na maximum. V mnoha případech pomůže aktualizace ovladače grafické karty (zejména jestliže vlastníte kartu osazenou čipem GeForce a tím pádem používáte ovladače Detonators). Na Internetu jsem dokonce nalezl informace o tom, že GTA 3 běhá nejlépe na starších ovládačích - Detonators 20.81. Tuto skutečnost bohužel nemohu stoprocentně potvrdit ani vyvrátit. To, co ale zaručeně pomůže, je snížení barevné hloubky z 32-ti na 16 bitů. Častým způsobem je pohrávání si s nastavením zobrazení, ale to už vám snad nemusím připomínat.

• Závěr
Grand Theft Auto 3 je i přes své krvavé hardwarové nároky a některé nedodělávky nejzábavnější pařbou, která se kdy dostala na můj harddisk. Hra mě dokázala díky velkému počtu misí a neuvěřitelné volnosti zabavit na moc dlouhou dobu. Hodně mě překvapila trvanlivost titulu - i po několika dnech paření nelézáte nové a nové vyhytávky. Autoři z Rockstar Games zkrátka upřednostňují především zábavu před čímkoli jiným, za což jim můžeme jen poděkovat. Snad se jejich tvoření bude v budoucnu ubírat stejným směrem, abychom se podobných her dočkávali častěji.

Grand Theft Auto III

Výrobce : Rockstar Games
Typ hry : 3D akční
Minimální konfigurace : 450 MHz, 128 MB RAM, 16 MB 3D
Doporučená konfigurace : 1,2 GHz, 256 MB RAM, 64 MB 3D
Multiplayer : ne
Verdikt : Jedna z nejzábavnějších her, kterou jsem kdy hrál. Hra vás připoutá k monitoru a nepustí!
Hodnocení : 9/10

..................................................................................................................................................

• ODKAZY K DANÉMU TÉMATU >>>
• Oficiální stránky :
www.rockstargames.com - oficiální stránka výrobce

• Fan stránky :
www.gta3.cz - česká stránka o GTA 3
www.gta3.kvalitne.cz - česká stránka o GTA 3
www.gta3.com - pro změnu americká stránka o GTA 3