Hudba na internetu a zadarmo! (hudba a internet)

autor : andrewz (andrewz1986@gmail.com), publikováno : duben 2003

..................................................................................................................................................

Napster - průkopník stahování hudby z internetu, v současnosti však bohužel nefunkčníNebudu začínat svými tradičně dlouhými úvody a přejdu rovnou k věci. Na internetu a počítačích obecně se hudba nachází vesměs ve formátu MP3. Kvalita takto zkomprimované hudby však nedosahuje kvalit audio CD; budete-li ale pečlivě zkoumat to, co stahujete, dosáhnete uspokojivých výsledků. Dávejte přednost vyšším bitrate neboli tzv. datovým tokům. Přijatelné je ještě 128 KB/s, opravdový prožitek z hudby si dopřejete až se 160 či 192 KB/s. Čím vyšší kvalita, tím samozřejmě větší velikost. Určitě ale nechoďte pod zmíněnou hranici 128 KB/s, která je na rozhraní únosnosti. Tak, to by bylo menší poučení, teď se podívejme na slibované způsoby stahování.

Dodnes se mi donesly 3 způsoby, jak z internetu „vytřískat“ muziku :
• obyčejně přes webové stránky
• pomocí vyhledávacích služeb (portálů)
• pomocí programů na sdílení souborů

• Stahování hudby přes webové stránky
Začněme prvně jmenovaným způsobem, a tedy stahováním hudby prostřednictvím internetových stránek. Ještě před tím, než uvedu tu hromadu odkazů, kterou pro vás mám připravenou, vás upozorním na pár nástrah, které mohou narušit bezproblémové stahování.

www.yourmp3.net - jeden z nejlepších webů zabývající se stahováním MP3 souborůJelikož většina internetových serverů zaměřená na stahování MP3 souborů pracuje pouze se svým obsahem, často se stává, že vámi chtěná píseň není nalezena. Na to neexistuje žádná rada, zkrátka když chcete používat tento ze všech nejjednodušší způsob, musíte být smířeni s tím, že naleznete pouze vybranou skupinu interpretů a skladeb (jedná se zejména o komerční a známá díla).

Když už svoji píseň naleznete, můžete narazit na další problém – stahovaný soubor nemá koncovku *.mp3 a tudíž ve vás vzbuzuje nedůvěru. Řešení je jednoduché. Stažený soubor přejmenujte buďto tak, jak se popisuje na stránkách, ze kterých stahujete, nebo použijte univerzální metodu, a to přímé přejmenování na *.mp3. Jestliže ani toto nepomůže a hudba se stále nechce přehrát, změňte *.mp3 na *.zip a pokuste se soubor rozbalit. Může však nastat situace, kdy po vás rozbalovaný soubor požaduje heslo. Není nic jednoduššího, než omrknout stránky, z nichž soubor pochází. Tam se jistě dozvíte přesné informace o tom, jak úspěšně dojít až k samotnému poslechu. Buďte však trpělivý; několikrát jsem se dostal do situace, kdy jsem soubor přejmenoval na *.zip, ten po mě chtěl heslo, a o tom se na stránkách vůbec nehovořilo. Opět existuje řešení – mrkněte se do složky, kam jste soubor stáhli a s největší pravděpodobností narazíte na textový soubor, který heslo buď přímo prozradí, nebo poradí cestu, jak heslo vyhledat.

Jste podezřívaví a nemáte důvěru v informace o kvalitě souboru, které se píší na stránce? Existuje způsob, jak datový tok během stahování zjistit. Použijte download manager DAP (Download Accelerator Plus) a ten vám tuto informaci sdělí. Bohužel ale jen v případě, kdy název souboru obsahuje koncovku *.mp3. Jinak máte smůlu…

www.mp3search.com - naleznete zde téměř všechny stylyNa další problémek můžete narazit při kontrole staženého a pečlivě vybraného MP3 souboru. Hudba se vám spustí a kvalita je i přes vysoký datový tok příšerná? Tak to jste se nechali nachytat a pravděpodobně stáhli soubor, který nebyl do počítače převeden klasickou cestou, tj. použitím některého z mnoha tzv. „grabberů“ nebo „ripperů“, ale např. kabelem z televize či rádia, čímž se kvalita samozřejmě výrazně zhorší. Nezbývá než nalézt soubor jiný, a ještě před jeho úplným stažením kvalitu zkontrolovat (nechcete-li zakusit další zklamání). To zase umožní jiný download manager, tentokrát s názvem Getright (nedávno se objevila oproti starším verzím výrazně vylepšená pátá verze). Jak na to? Pro stažení použijte Getright, po stažení alespoň tak deseti sekund záznamu (poznáte podle velikosti stažených bajtů) stahování přerušte a zadejte, že soubor budete ještě chtít „dotáhnout“, tj. nechcete staženou část smazat. Jakmile tak učiníte, spusťte např. Windows Commander (Total Commander) či jiného správce souborů, najděte část stažené písně a u ní přejmenujte koncovku z *.getright na *.mp3. Poté soubor zkuste spustit. Jestliže se začne přehrávat, máte možnost zkontrolovat jeho kvalitu. Jestliže přehrání však odmítá a reproduktory nevydají ani hlásku, máte opět smůlu a kvalitu zjistit nemůžete. A proč? Soubor je s největší pravděpodobností určen pro dekomprimaci (je zabalený a vyžaduje rozbalení). Jistě víte, že když soubor zapakujete (zabalíte), částečně ho tím „znehodnotíte“ a nemůžete ho plnohodnotně používat. Po rozbalení je samozřejmě všechno v pořádku.

www.mp3raid.com - naleznete zde různé styly, důraz je ale kladen hlavně na Hip-hopA nyní již samotné odkazy. Jen bych ještě chtěl upozornit, že většina uvedených stránek nabízí stahování hudby nelegálně, a tudíž se může stát, že adresy nebudou z důvodu zrušení fungovat. Myslíte si, že akorát straším? Vzpomeňme třeba na takový Napster, o kterém jste se již jistě náležitě dověděli z jiných médií - nebudu se tedy jeho historii ani současnosti věnovat; jen bych chtěl připomenout, že se jednalo zřejmě o největší fenomén v oblasti stahování hudby z internetu. Odkazy jsou seřazeny od dle mého názoru nejobsáhlejších po méně obsáhlé weby : www.yourmp3.net, www.mp3raid.com, www.mp3miracle.com, www.zoekmp3.nl, www.mp3search.com, www.mp3sound.com, www.mp3dimension.com, www.mpeg-search.com, www.mp3mediaworld.net, www.21century-mp3.com. Znáte snad ještě jiné dobré stránky? Napište mi a já je sem zařadím!

• Stahování hudby pomocí vyhledávacích služeb (portálů)
Podobně jako internetové stránky můžete v portálech hledat i MP3 soubory. V současnosti to umožňují pouze dva internetové portály, a to Tiscali a Altavista. Yahoo a jiné tento způsob vyhledávání zatím neumí, ale časem se ho určitě naučí.

Vyhledávání na českém portálu Tiscali.czJak to tedy funguje? Jak již jistě víte, každý vyhledávací stroj pojímá miliony odkazů, které tam zadávají uživatelé sami. No a na těch poté portály umožňují vyhledávat. Jistě jste se seznámily s klasickou metodou, kdy zadáte klíčové slovo a server vám vyhledá příslušný počet odkazů na webové stránky, které se zadaného slova alespoň částečně týkají (konkrétně mám na mysli fulltextové vyhledávání). Chcete-li najít MP3 soubor, přepněte na výše uvedených portálech způsob vyhledávání z obyčejného webového na MP3 vyhledávání. Do příslušného okénka zadejte klíčové slovo (jméno interpreta, název skladby nebo obojí najednou) a zadejte „hledat“. Vyjede vám seznam odkazů, na kterých se nachází soubor s koncovkou MP3 a názvem podobným zadanému slovu. Další postup už je jasný : klikněte na vámi vybraný odkaz a zahajte stahování ze serveru.

Nepochybně opět narazíte na pár problémků. Často se stává, že odkaz neodkáže na správné místo, a tedy neumožní stažení souboru. Jak je to možné? Jednoduše se webmaster (člověk, který spravuje server) nějakých internetových stránek poskytujících MP3 muziku rozhodne pro přesunutí (nebo třeba i smazání) souboru či složky. S tím vyhledávací portály samozřejmě nepočítají a při vyhledávání zobrazí starý neaktuální odkaz. Jak to řešit? Z celé adresy, na kterou portál odkáže, ponechte v příslušném adresním řádku vašeho prohlížeče pouze kořenovou adresu (např. z www.ecstasy-mag.wz.cz/data/games/mafia-recenze.htm ponechte pouze www.ecstasy-mag.wz.cz) a potvrďte. Jestliže se stránka vůbec načte (nevíte, jestli není zrušena úplně celá), pokuste se brouzdáním po obsahu vyhledat žádaný soubor (vyhledáváním, prozkoumáváním kategorií atd.).

• Sdílení souborů
Emule nebo Gnutella???Zcela nejlepších výsledků při stahování MP3 souborů z internetu dosáhnete za použití některého z mnoha programů na sdílení souborů. Tyto programy fungují podobně jako internetové portály, jen s tou výjimkou, že soubory hledají na počítačích uživatelů, kteří používají stejný program a jsou momentálně připojeni k internetu.

Z toho však plyne několik nevýhod : člověk, od kterého stahujete, může být pomaleji připojen k internetu než vy a tím pádem zpomalit downloading; ne každý počítač vydrží zátěž několika dalších počítačů k němu připojených, a tak mohou na stahovaný soubor vznikat dlouhé fronty čekatelů, což může mnohonásobně prodloužit čas, kdy jste k internetu připojeni.

Mezi nejznámější klienty tzv. P2P sítí (peer-to-peer) zaměřených na hledání MP3 hudby patří Kazza Media Desktop (údajně umožňuje stáhnout až MILIARDU (!!!) souborů), eMule (přes 80 miliónů souborů), Morpheus, Dirrect Connect, Gnutella či Win MX. Já jsem se však v praxi setkal pouze s posledně jmenovaným, a tak se o něm stručně zmíním na dalších řádcích.

Win MX v praxiWin MX je poměrně novým, nikoliv však nevyspělým programem. Dle mého názoru se jedná o nejlepší a nejjednodušší způsob, jak pomocí internetového připojení získat hudbu, filmy, obrázky či další soubory. Já se však zaměřím na stahování hudby; to je ostatně tématem tohoto povídání.

Win MX nabízí rozsáhlé možnosti vyhledávání. Výhodou oproti ostatním podobným programům je možnost vyhledávat jak standardně MP3, tak dokonce i OGG Vorbis soubory. Při hledání si můžete zvolit další kritéria, která hledaný soubor musí splňovat – lze nastavit konkrétní bitrate (datový tok) či interval (např. od 160 Kb/s až 192 Kb/s); minimální rychlost připojení dalšího počítače, na kterém se soubor nalézá; maximální počet osob čekajících ve frontě či síť, v níž chcete vyhledávat. A to všechno můžete dokonce získat zadarmo, program je totiž zcela freeware! Autoři vám dokonce zaručují to, že se vám s programem do počítače nenainstaluje žádný otravný spyware. Informace, že se jedná o nejlepší program na sdílení souborů, už není tak důvěryhodná; mohu vám však zaručit, že zde najdete víc hudby než si dokážete představit.

• Jaký způsob je nejlepší?
Chcete-li pouze sednout k počítači a začít stahovat, jsou pro vás určeny první dvě metody. Musíte se však smířit s tím, že nenajdete vše. Obětujete-li ale pár minut, nainstalujete nějaký z často používaných klientů (např. Win MX či jiný) a začnete v něm vyhledávat, odměnou vám budou téměř nekonečné možnosti - jistě budete překvapeni tou téměř nekonečně velkou hromadou položek, které tyto programy dokáží vypátrat.

Je to na vás, každopádně jestli dáte na můj názor, být vámi bych volil metodu sdílení souborů. Když jsem se o ní dozvěděl, ohrnoval jsem nad ní nos. Nevěděl jsem však, oč přicházím! Zvolil jsem Win MX a jsem nadmíru spokojen! Jen to stahování by mohlo být rychlejší a fronty by nemusely být tak dlouhé… Jinak žádné výhrady nemám. Našel jsem zatím vše, co jsem hledal.

..................................................................................................................................................

• ODKAZY K DANÉMU TÉMATU >>>
• Stránky poskytující MP3 soubory zdarma :
www.yourmp3.net - Your MP3
www.mp3raid.com - MP3 Raid
www.mp3miracle.com - MP3 Miracle
www.zoekmp3.nl - Zoek MP3
www.mp3search.com - MP3 Search
www.mp3sound.com - MP3 Sound
www.mp3dimension.com - MP3 Dimension
www.mpeg-search.com - Mpeg Search
www.mp3mediaworld.net - MP3 Media World
www.21century-mp3.com - 21 Century MP3

• Portály umožňující vyhledávat MP3 soubory :
www.tiscali.cz - Tiscali
www.altavista.com - Altavista

• Programy na sdílení souborů :
www.winmx.com - zde si můžete stáhnout program WinMX, který umožňuje sdílet soubory MP3
www.kazza.com - program Kazza Media Desktop, který umožňuje sdílet soubory MP3
www.stahuj.cz - mnoho dalších programů, které umožňují sdílet soubory MP3
www.slunecnice.cz - mnoho dalších programů, které umožňují sdílet soubory MP3
www.technet.cz - spousta článků na tuto tématiku

• Napster :
www.napster.com - fenomén v oblasti stahování hudby, v současnosti však nefunkční