Být on-line – být in! (internet)

autor : El Carlos (elcarlos@tiscali.cz), publikováno : duben 2003

..................................................................................................................................................

Internet dnes už má skoro každý na dosah a málokdo jej nemá i doma. Pokud ovšem patříte pouze do té první kategorie, která má přístup na internet jen ve škole, v zaměstnání, nebo ještě hůř, pouze přes internetovou kavárnu, tak vám tento článek může být nápomocen v prvním rozhodování o internetu z vašeho domova.

Patříte-li snad k té druhé skupině, pokusím se vám pomoci s lámáním problému rychlosti a kvality připojení k celosvětové síti. Většina dnešních domácností se připojuje pomocí telefonní linky, ke které měli doposud připojený jenom telefonní přístroj. Je to jedna z nejjednodušších, ale také jedna z těch nejpomalejších variant připojení. Jestli se vám nechce na střechu vašeho domu montovat satelit, tak pořád máte další možnosti, jak být připojen přes telefonní kabel a přesto vysokou rychlostí.

• Dial-up 56 kB
56kb/s - normálním uživatelům bohatě postačíAsi nejzákladnější řešení jak se dostat na internet. Máte doma pevnou telefonní linku? Máte vyhráno. Ta vám totiž, co se mimopočítačových potřeb týče, bohatě stačí. Je jasné, že si budete muset pořídit modem. Potom vám nezbývá nic jiného, než si vybrat poskytovatele a máte svět před sebou. Telecomu nic říkat nemusíte, on na to přijde sám a počet minut na internetu vám zaúčtuje zvlášť. Ovšem musíte se nějakým způsobem ohlásit poskytovateli. Poskytovatel (neboli „Provider“) si dnes už nic neúčtuje a připojí vás během chvilky. Nejlepší řešení je podívat se na jeho internetové stránky a požádat o CD, které samo nastaví připojení. Někteří nabízejí parametry nutné pro nastavení internetu dokonce přímo na stránkách.

Pokud se pořád obáváte ceny, tak v tomto případě strach mít nemusíte. Jediný, komu musíte zaplatit, je Český Telecom. Ten po vás bude chtít 18,- Kč za hodinu při klasickém domácím tarifu „Home Standard“. Pokud máte tarif levnější, počítejte s tím, že cena za hodinu půjde nahoru a obráceně. U Telecomu naštěstí mysleli na rozrůstající se kvantum připojení k internetu a v nabídce lze najít tzv. podtarify, které nemají vliv na hovorné, ale pouze můžou snížit vaše náklady za surfování. Jako příklad uvedu program „i-night“, který stojí měsíčně 89,- Kč a sníží cenu za jednu hodinu od 22:00 do 05:00. V této době je pak internet za cca 12 Kč/h.

• ISDN 64 kB – 128 kB
Vlevo jeden z dodávaných ISDN modemů od Českého Telecomu, vpravo ISDN modem 1.kategorie - až ten vám umožní využít vše co ISDN může nabídnoutDalší možnost připojení přes telefonní linku je ISDN. Je to podstatně rychlejší než klasický dial-up, ale také o něco nákladnější a dražší způsob. Co se poskytovatele týče, je zde všechno stejné, jenom s Českým Telecomem budete muset zapojit trochu dialogu. Abyste mohli mít připojení ISDN, potřebujete také telefonní kabel ISDN a hlavně ústřednu. Tu vám Telecom dodá, nebo je už u vás zabudovaná. Zde je výhoda možnosti výběru. Můžete mít podstatně rychlejší internet, ale bude vás to stát asi 800,- měsíčně navíc. ISDN vám také nabízí možnost volání při připojení na internet. 128 kB se rozdělí, 64 kB půjde pro internet a 64 kB pro telefonní hovor. Bez telefonování vám zbude hezkých 128 kB. Ovšem ani zde se nedá mluvit o plných 128 kB. Vždy něco uteče bokem.

Telecom vám na svých stránkách nabízí mnoho balíčků ISDN a myslím, že si vybere opravdu každý. Některé jsou stálé a jiné časově omezené, takže stojí za to sledovat situaci a sáhnout po tom, co se vám opravdu hodí. Balíček většinou obsahuje instalaci ISDN, modem a jeho instalaci a veškeré nastavení.

• UPC 256 kB
No, zde se už o rychlosti snad ani nedá mluvit. Rozdíl snad vidíte sami. Patříte-li mezi šťastlivce, kteří doma mají kabelovou televizi HBO, pak patrně bude provozována pomocí UPC. Zde se stačí dohodnout jen s firmou, která vám zavedla a účtuje provoz kabelové televize, že byste rádi internet. Jestli se ptáte kolik to stojí, tak vám rovnou řeknu, že cca 900 Kč měsíčně. Jestli se vám to zdá moc, čtěte následující řádky!

UPC 256 Kb/s satelitPřes UPC Direkt není rozdíl mezi špičkou a mimo špičkou, protože neplatíte žádné minuty, nebo hodiny na internetu. Prostě zaplatíte 900Kč a na internetu můžete být jak dlouho chcete! Další výhoda je již zmíněná rychlost. Pokud jste nadšenci pro internet, tak přes normální dial-up probrouzdáte 600 až 1100Kč a to při rychlosti kolem 53,6 kB. UPC vám tedy nabízí za průměrnou cenu (tohoto případu) mnohem větší přenosovou rychlost a o rychlosti stahování ani nemluvě.

Nevýhoda se zde objevuje pro obyvatele rodinných domků. Firmě HBO se zde nechce příliš zavádět kabelové televize a samotné zavedení se pohybuje v ceně okolo 30 000,-. Plus ovšem patří obyvatelům sídlišť a panelových domů. HBO sem zavede ústřednu zdarma, ale musí mít jistotu, že si dostatečný počet bytů objedná kabelovku. Pokud tedy překecáte asi 50% nebo 75% (nevím přesně) sousedů, tak máte vyhráno!

• Satelit
Další známá možnost připojení je přes satelit. Využívají to především firmy a školy. Rychlost si určují samy podle dohody s firmou, která satelitní připojení poskytuje. O této variantě se moc rozepisovat nebudu, protože opravdu neznám nikoho z fyzických osob, kdo by měl satelit, nebo by o něm jenom uvažoval.

..................................................................................................................................................

• ODKAZY K DANÉMU TÉMATU >>>
• Způsoby přípojení :
www.telecom.cz - poplatky od Telecomu, ISDN
www.hbo.cz - kabelová televize HBO
www.upc.cz - poskytovatel kabelové televize a internetu

• Poskytovatelé připojení k internetu :
www.tiscali.cz - Tiscali
www.seznam.cz - Seznam
www.centrum.cz- Centrum
www.volny.cz - Volný