ADSL - konečně rychlé a dostupné připojení (internet)

autor : El Carlos (elcarlos@tiscali.cz), publikováno : červen 2003

..................................................................................................................................................

Komu by se nelíbilo být z domova připojen na internet rychleji, než je klasickým dial-upem. Rychlost navíc by se přeci hodila každému, ale hlavně by nebylo od věci být on-line pořád. Ale jak získat výhody dobrého UPC (již z minulého článku "Připojení - být on-line") a přitom nečekat až se někomu zachce zavést do vaší ulice přípojku a satelit? Docela jednoduše. Nezbavíte se sice závislosti na Českém Telecomu, ale rozhodně to může stát za to.

• O co jde…
Pokrytí v České republiceADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) je nová možnost připojení na internet a opravdu je placeno paušálně, a tudíž stačí zaplatit a už nemusíte od internetu odcházet. Rychlost je přeci podstatná, a tak se u ADSL dá mluvit o vysokorychlostním připojení. Minimální varianta na trhu je k dispozici v rychlosti 192/64. Možná jste byli zvyklí na jedno číslo, ale zde se uvádí oba směry. Jak směr dat od providera k vám (192 kbps), tak od vás k providerovi (64 kbps). Domácím uživatelům jde především o rychlost ve směru k nim (zobrazování stránek, stahování souborů) než od nich (update stránek, přenos videa a zvuku). Co se nabízí při přechodu z 56 kbps normálního dial-up na ADSL? Krom hraní her a rychlého brouzdání je to samozřejmě stahování a již zmiňovaný přenos videa pomocí webkamery.

Čím to je, že na našich linkách může být internet řádově až megabitech za sekundu? Normální modem převede data z vašeho počítače do známého zvukového signálu. Ono pískání pak odejde po kabelech k poskytovateli, kde je opět digitalizováno a jde do světa. ADSL data nepřevádí do zvukové podoby a odchází rovnou digitální cestou.

• Trocha historie neuškodí…
Možná se budete divit, ale ADSL se u nás začalo postupně řešit už v minulém století. Ovšem zprovoznit a řešit jsou dosti rozdílné výrazy. Nakonec Česká republika společně se Slovenskem byly poslední, které ADSL nenabízely nejen z členů EU, ale i z čekatelů na členství! Nakonec se Český Telecom rozhoupal a nová veřejná služba se začala klubat na svět.

Až 1. července 2001 byl spuštěn další pilotní projekt, tentokráte již označený jako "komerční pilotní projekt služeb ADSL". Mohli se jej účastnit i zájemci z řad veřejnosti (pokud se nacházeli v dosahu těch telefonních ústředen ČT, kde pilotní projekt probíhal).

ADSL USB modemDruhý pilotní projekt ADSL měl původně skončit ke konci února 2002 a podle všeobecného očekávání (i signálů od samotného Českého Telecomu) na něj mělo navázat řádné spuštění ADSL služeb jako skutečně veřejné služby. Neoficiálně se hovořilo o 1. březnu 2002 jako o dni ostrého startu. S tím korespondovala i skutečnost, že 25.2.2002 vyšlo únorové číslo Telekomunikačního věstníku, ve kterém byly zveřejněny "Všeobecné podmínky pro poskytování veřejné telekomunikační služby IOL Platinum". Právě tak totiž Telecom pojmenoval své ADSL služby, a svěřil jejich odbyt svému dceřinnému Internetu OnLine (IOL, jako součásti odštěpného závodu Imaginet).

Součástí těchto podmínek bylo i nadefinování konkrétních variant ADSL služeb z hlediska rychlostí (ale nikoli již cen). Konkrétně se jednalo o tyto čtyři "rychlostní" varianty s omezeným (resp. "počítaným") objemem přenesených dat - 256/64 kbps, 512/128 kbps, 1024/256 kbps, 2048/512 kbps - a o jednu variantu s neomezených objemem přenesených dat a s rychlostí 256/64 kbps.

Nic by se ale neobešlo bez problémů. Telecom nabídl novou službu pouze IOL, tedy vlastně sám sobě, a to se nelíbilo dalším velkým poskytovatelům. Dožadovali se od Telecomu nové obchodní nabídky ohledně služby ADSL.

• A současnost?
V dnešní době se nám nabízí poměrně široká nabídka na ADSL. Zákazník má možnost si vybrat z několika providerů a jejich nabídka se neliší ani tolik v cenách jako ve službách. Někde můžete dostat k připojení 192/64 například 20 a někde 30 MB webového místa, různý počet mailových stránek až po slevy v různých obchodech. Je dobré si nabídky porovnat a vybrat si pro vás nejvýhodnější.

• Co se stane, když si ADSL objednám?
Stane se to, že si vás provider zapíše do databáze a po několika dnech (řádově to bývají 2 týdny) se ozve technik a domluví si s vámi termín instalace u vás doma. Přijde a vše nainstaluje. Záleží jaké služby nabízí provider. Většinou vám technik nainstaluje přípojku na telefonní kabel a zavede do počítače. Na IOL.CZ je i přesný rozpis prací, které jsou při instalaci v ceně, jako například vrtání skrz zeď a délku od telefonu k počítači. Asi každý technik vám nabídne ze dvou modemů, které budete muset platit. Rozdíl je v jejich připojení k počítači. Podstatná část lidí asi sáhne po modemu na USB, ale z řad profesionálů vám doporučuji modem s připojení přes síťovou kartu ethernet.

Modem pro síťovou přípojku ethernet

• Co dodat?
ADSL je pořádně rychlá věc a hlavně nejste omezeni časem či stáhnutými daty. Ovšem pokud váš měsíční účet za internet nedělá více než 300 Kč, tak se vám asi nevyplatí. Pochopitelně nelze zase brát v úvahu: "Měsíčně utratím necelých tisíc korun a nevyplatí se mi platit skoro dva tisíce za nové připojení". Vyplatí a neříkejte, že pokud by jste měli časově neomezený internet, že jej nezačnete využívat stále víc!?

..................................................................................................................................................

• ODKAZY K DANÉMU TÉMATU >>>
• Oficiální stránky :
www.iol.broadband.cz - poskytovatel Internet On Line
www.ceskynet.cz - poskytovatel ADSL s mnoha podslužbami
www.sluzby.tiscali.cz - další velký poskytovatel ADSL
www.dsl.cz - server o samotném ADSL

• Neoficiální stránky :
www.earchiv.cz - mnoho informací o ADSL v podání J. Peterky